Burger Landmarks

English TURČIJA ANTIČNI KRAJI Boštjan Burger - Burger Landmarks

Hierapolis

Virtualna ekskurzija :: Virtual excursionvirtualna ekskurzija 360°

 

Burger.si je Mojaslovenija.si

Antični Hierapolis

Hierapolis je bil mesto v obdobju antike, katerega ostaline so danes v bližini današnjega kraja Pamukkale v Turčiji. Mesto, znano po svojih naravnih terasah - travertinskih ponvicah, izjemni zgodovini in bogati kulturi, ponuja edinstven vpogled v življenje in umetnost, ki sta obstajali skozi več kot dva tisoč let.

Hierapolis je bil ustanovljen v drugi polovici 2. stoletja pr. n. št. (okoli leta 190 pr. n. št.) v regiji Frigija. Ustanovili so ga Frigijci, vendar se je mesto kmalu razvilo pod vplivom grških in kasneje rimskih kultur. Njegova geografska lega, blizu vročih vrelcev, ki so bogate z mineralnimi solmi, je prispevala k hitremu razvoju mesta.

Vroči vrelci so prispevali k razvoju zdraviliškega turizma, saj so bili obiskovalci privrženi zdravstvenim lastnostim mineralnih voda. Ko je Hierapolis prešel pod rimsko oblast v 1. stoletju našega štetja, je mesto doživelo svoj največji razcvet. V času svojega največjega razcveta je mesto imelo približno 100.000 prebivalcev. Rimska arhitektura, kultura in religija so vplivale na lokalno prebivalstvo, kar je pripeljalo do izgradnje številnih pomembnih zgradb. Med najpomembnejšimi infrastrukturnimi projekti je bilo gledališče, ki je bilo zgrajeno v 2. stoletju, in nekoliko kasneje tudi bazilika ter nekropolis. Hierapolis je znan po svojih dobro ohranjenih arhitekturnih ostankih, ki pričajo o njegovem bogatem zgodovinskem ozadju. Hierapolis je bil skozi zgodovino znan po svoji verski in kulturni raznolikosti. Mesto je bilo prvotno posvečeno grški boginji Afroditi, in že od začetka je igralo pomembno vlogo v religioznih praksah. Mesto je imelo tudi pomemben tempelj, posvečen boginji Afroditi, ki je bila čaščena kot boginja ljubezni, lepote in spolnega poželenja. Tempelj je bil središče verskih obredov in daritev, kjer so ljudje častili Afrodito in prosili za njeno naklonjenost. Hierapolis je bil pomembno versko in kulturno središče, kjer so se združevali ljudje iz različnih delov sveta, da bi se zdravili v termalnih vrelcih in častili bogove. Afrodita je bila ena izmed najbolj priljubljenih boginj, in njen tempelj v Hierapolisu je bil pomemben del mestnega življenja.

Nekropola

Drug pomemben del Hierapolisa je nekropola, ki jo sestavljajo grobnice iz rimskega obdobja Tu so bile odkrita številna grobna mesta, od preprostih kamnitih grobnic do bogato okrašenih mavzolejev. Grobna mesta prinašajo vpogled v kulturne in verske prakse preteklosti, pri čemer so se odražale tudi družbene hierarhije in verski običaji mesta, od poganskih do krščanskih.
Nekropola v Hierapolisu je eno najpomembnejših in dobro ohranjenih antičnih pokopališč na svetu. Hierapolis, ki se nahaja v današnji Turčiji, je bilo starodavno mesto, znano po termalnih vrelcih in verskem pomenu. Nekropola, kar pomeni "mesto mrtvih", ponuja neprecenljiv vpogled v pogrebne prakse in kulturna prepričanja starodavnih prebivalcev Hierapolisa.

Hierapolis so v 2. stoletju pred našim štetjem ustanovili pergamonski kralji Attalid. Kasneje je postalo pomembno mesto v rimskem imperiju, znano po zdravilnih termalnih vrelcih in verskih svetiščih. Nekropola Hierapolis se razprostira na več kot 2 kilometrih in vsebuje več kot 1200 grobnic, zaradi česar je eno največjih in najobsežnejših starodavnih pokopališč v Anatoliji.

Nekropola Hierapolisa je razdeljena na tri glavne dele: severno, južno in vzhodno nekropolo. Vsak del vsebuje različne vrste grobnic, ki odražajo različne pogrebne prakse in družbene statuse prebivalcev mesta. Grobnice segajo od preprostih v skalo vklesanih grobov do dovršenih sarkofagov in monumentalnih grobnic.

Sarkofagi: te kamnite krste so pogosto okrašene z zapletenimi rezbarijami in napisi. Uporabljali so jih za pokopavanje bogatih in elitnih članov družbe.

Tumuli: To so velike grobne gomile, ki pokrivajo podzemne grobnice. Običajno so jih uporabljali za družinske pokope in so pogosta značilnost nekropole.

Hišne grobnice: te grobnice spominjajo na majhne hiše in so bile zasnovane tako, da sprejmejo več pokopov. Pogosto imajo dekorativne elemente, kot so stebri in pedimenti.

V skalo vklesane grobnice: Te preprostejše grobnice so bile vklesane neposredno v skalo in so se uporabljale za pokop navadnih državljanov.

Nekropola v Hierapolisu ponuja obilico informacij o kulturnih in verskih prepričanjih njenih starodavnih prebivalcev. Raznolikost vrst grobnic in pogrebnih praks odraža raznoliko prebivalstvo mesta in njihova prepričanja o posmrtnem življenju. Napisi na grobnicah pogosto vključujejo epitafe in posvetila pokojnikom, ki ponujajo vpogled v osebno življenje in družbeni status posameznikov, ki so tam pokopani.

Prisotnost številnih sarkofagov in monumentalnih grobnic kaže na pomen čaščenja prednikov in željo po velikem spominu na pokojnike. V nekropoli je tudi več nagrobnih spomenikov, posvečenih uglednim meščanom in dobrotnikom mesta.

Izkopavanja v nekropoli Hierapolis so odkrila bogastvo artefaktov, vključno z lončevino, nakitom in kovanci. Ta odkritja zagotavljajo dragocen vpogled v vsakdanje življenje in pogrebne navade starodavnih prebivalcev. Dobro ohranjeno stanje številnih grobnic in spomenikov je arheologom omogočilo zelo podrobno preučevanje arhitekturnih in umetniških stilov tega obdobja.

Danes je nekropola Hierapolis Unescov seznam svetovne dediščine in priljubljena turistična destinacija. Obiskovalci lahko raziskujejo starodavne grobnice in spomenike ter pridobijo globlje razumevanje bogate zgodovine in kulturne dediščine mesta. Nekropola služi kot dokaz arhitekturne iznajdljivosti in umetniških dosežkov antičnega sveta.

Nekropolis

Ulica Frontinus

Ulica Frontinus, znana tudi kot ulica s stebrišči, je bila pomemben del hierapolisa. Ta glavna ulica, imenovana po Sextusu Juliusu Frontinusu, rimskemu prokonzulu province Azije leta 86 n. št., je razdelila mesto na dva dela in zagotavljala priročno komunikacijsko pot za njegove prebivalce.

Ulica Frontinus

Rimsko gledališče

Najbolj iztopajoča zgradba v Hierapolisu je rimsko gledališče, ki se nahaja na južnem pobočju mesta. Z gornjih kamnitih sedišč gledalčišča je panoramski razgled na okolišnjo pokrajino. Gledališče je bilo zgrajeno iz lokalnega kamna in je bilo znano po svoji akustiki ter arhitekturnih detajlih. S prefinjenimi reljefi, postavljenimi na fasadah, je gledališče odražalo umetniške dosežke tistega časa in kulturo, ki je cenila dramsko umetnost. Rimsko gledališče v Hierapolisu je izjemen primer starorimske arhitekture in priča o kulturnem in družbenem življenju tistega časa. Gledališče, zgrajeno v 2. stoletju našega štetja pod vladavino cesarja Hadrijana, je bilo zgrajeno na ruševinah prejšnjega gledališča, ki ga je uničil potres leta 60 našega štetja. Ta velika zgradba je lahko sprejela približno 15.000 gledalcev in je bila uporabljena za različne predstave in javne dogodke. Gledališče je znano po svoji impresivni arhitekturi, ki vključuje dovršene rezbarije iz apnenca in marmorja, ki krasijo oder in sedeže. Cavea ali prostor za sedenje je razdeljen na tri vodoravne dele, znane kot diazomata, kar je omogočilo učinkovito obvladovanje množice. Spodnji del je bil rezerviran za elito, zgornji deli pa za splošno javnost. Zasnova gledališča vključuje tudi skene ali odrsko zgradbo, ki je bila bogato okrašena s stebri, kipi in reliefi, ki prikazujejo mitološke prizore.

Rimsko gledališče v Hierapolisu ni bilo le kraj za zabavo; je bilo pomembno kulturno središče. Predstave, ki so se tukaj odvijale, so segale od dramskih iger in glasbenih nastopov do gladiatorskih tekmovanj in javnih govorov. Ti dogodki so bili bistveni del družbenega in političnega življenja mesta, saj so meščanom zagotavljali prostor za zbiranje, praznovanje in sodelovanje v skupnih dejavnostih.

Skozi stoletja je bilo gledališče podvrženo obsežnim obnovitvenim prizadevanjem, da bi ohranilo svoj zgodovinski pomen. Italijanska arheološka misija je odigrala ključno vlogo pri teh prizadevanjih, saj je gledališču natančno povrnila nekdanji sijaj. Danes gledališče stoji kot dokaz arhitekturne iznajdljivosti in kulturnega bogastva starih Rimljanov.

Danes je rimsko gledališče v Hierapolisu priljubljena turistična atrakcija, ki privablja obiskovalce z vsega sveta, ki si želijo raziskati njegove starodavne ruševine in spoznati njegovo zgodovino. Dobro ohranjeno stanje gledališča ponuja vpogled v preteklost in omogoča sodobnim obiskovalcem, da izkusijo veličino in prefinjenost rimske arhitekture in kulture.

Rimsko gledališče

Pamukkale

Znan simbol Hierapolisa njegovo edinstveno naravno bogastvo so terase Pamukkale. Te bele travertinske terase so nastale zaradi akumulacije mineralov iz vročih vrelcev, ki so se pretakali po pobočjih. Obiskovalci lahko uživajo v zdravilnih lastnostih vročih vrelcev in se sprehajajo po terasah, ki ustvarjajo osupljiv kontrast s kemično podlago. Pamukkale pomeni "bombažni gradovi" in je upravičena označba za ta naravni fenomen, ki privablja turiste iz celega sveta.

Pamukkale

Arheološki muzej

Današnji arheološki muzej Hierapolis je zakladnica zgodovinskih artefaktov. Muzej se nahaja v starorimski kopeli, telovadnici in knjižnici in se razprostira na 14.000 kvadratnih metrih površine.

Muzejske razstavne dvorane se nahajajo v obokanih zgradbah rimskih kopeli, zgrajenih iz travertinskih blokov. Prikazuje artefakte iz Hierapolisa, Laodikeje in Tripolisa, vključno z grobnicami, kipi, lonci iz terakote, idoli, steklenimi deli, ogrlicami in kovinskim nakitom. Muzej prikazuje tudi zlate, srebrne in bronaste kovance iz različnih zgodovinskih obdobij, vključno s helenističnim, rimskim, bizantinskim, seldžuškim in otomanskim obdobjem1.

Eden od vrhuncev muzeja je gledališka dvorana Hierapolis, v kateri so razstavljeni reliefi iz odrske zgradbe gledališča Hierapolis. Ti reliefi vključujejo prizore Dionizovih užitkov, kronanja Hierapolisa, legende o Niobi ter rojstva Apolona in Artemide.

Arheološki muzej

Plutonova vrata - Vrata v podzemlje

Plutonij, znan tudi kot Plutonova vrata, je eno najbolj zanimivih in skrivnostnih najdišč v starodavnem mestu Hierapolis, ki se nahaja v današnji Pamukkale v Turčiji. To starodavno versko mesto je bilo posvečeno Plutonu, rimskemu bogu podzemlja, in že stoletja navdušuje zgodovinarje, arheologe in obiskovalce.

Plutonij je bila majhna jama, ki je oddajala strupene pline, predvsem ogljikov dioksid, ki naj bi jih pošiljal sam Pluton. Mesto so uporabljali za obredna žrtvovanja živali, kjer so živali metali v jamo in jih z vrvmi potegnili nazaj. Strupeni hlapi so pogosto zadušili živali, kar je okrepilo vero v božansko moč Plutona. Plutonij je opisalo več starodavnih piscev, vključno s Strabonom in Cassius Dio, ki sta opozorila na smrtonosno naravo jame in njen pomen v verskih obredih.

V zadnjih letih so arheologi nadaljevali s preučevanjem mesta in odkrili več o njegovi gradnji in uporabi. Jama se nahaja v bližini Apolonovega templja, drugega pomembnega verskega kraja v Hierapolisu. Bližina teh dveh krajev kaže na tesno povezavo med čaščenjem Apolona in Plutona v starodavnem mestu. Izkopavanja so pokazala, da je bila jama obdana z nizom stopnic in majhnim bazenom, ki so ga morda uporabljali za očiščevalne rituale pred vstopom v Plutonij.

Plutonij je igral ključno vlogo v verskem življenju Hierapolisa. Verjeli so, da so to vrata v podzemlje, skozi kamor bodo duše mrtvih prišle v posmrtno življenje. Strupeni plini, ki jih oddaja jama, so veljali za manifestacijo Plutonove moči, mesto pa so uporabljali za različne verske obrede, vključno z žrtvovanjem živali. Duhovniki, znani kot "plutonisti", so izvajali te obrede, s čimer so pokazali svojo sposobnost, da prenesejo smrtonosne hlape in okrepili svojo povezavo z božanskim.

Plutonij

 

Vir povzetka: informativni panoji v Didymaionu.

Burger Landmarks / MojaSlovenija.si

Digitalizacija dediščine: (c) Boštjan Burger, (1993) 1996-2025