Efez (Ephesus), starodavno mesto, ki se nahaja v današnji Turčiji, je bilo eno najpomembnejših mest antike. Bilo je pomembno središče trgovine, kulture in religije, njegove ruševine pa še danes privabljajo obiskovalce z vsega sveta.
Efez je bil postavljen blizu ustja reke Kaystros, kar mu je omogočalo dostop do Egejskega morja. Ta strateška lega ga je naredila za pomembno trgovsko središče. Izvor mesta sega v pozno bakreno dobo okoli leta 5000 pr. n. št., z dokazi o človeški prisotnosti na hribu Ayasoluk. Naselbina, znana kot Apaša v hetitskih besedilih, je bila pomembno središče v regiji Arzawa.
Mesto je doživelo velik razvoj v helenističnem obdobju, zlasti pod vladavino Lizimaha, enega od generalov Aleksandra Velikega. Efez je bil preseljen na sedanjo lokacijo in postal pomembno pristaniško mesto. Pod rimsko oblastjo je cvetel in postal glavno mesto rimske province Azija. Prebivalstvo mesta je naraslo na več kot 200.000, kar ga je uvrstilo med največja mesta rimskega imperija.
Efez je bil znan po svoji impresivni arhitekturi. Tempelj Artemide, eden od sedmih čudes antičnega sveta, je bil postavljen tukaj. Čeprav je bil večkrat uničen in obnovljen, je bila njegova veličastnost legendarna. Drugi pomembni objekti so bili Knjižnica Celsus, Tempelj Hadrijana in Veliko gledališče, ki je lahko sprejelo do 25.000 gledalcev.
Efez je igral ključno vlogo pri zgodnjem širjenju krščanstva. Apostol Pavel je obiskal mesto in ustanovil krščansko skupnost. Po tradiciji naj bi Devica Marija preživela svoja zadnja leta v Efezu, njena hiša pa je danes romarsko središče. Mesto je bilo tudi prizorišče tretjega ekumenskega koncila leta 431, ki je obravnaval nestorijansko kontroverznost.
Zaton Efeza se je začel v poznem antiki zaradi kombinacije dejavnikov, vključno z zamuljevanjem pristanišča, potresi in invazijami. Do bizantinskega obdobja je mesto izgubilo veliko svojega nekdanjega sijaja. Vendar pa njegova dediščina živi skozi dobro ohranjene ruševine, ki ponujajo vpogled v veličastnost antičnih civilizacij.
Efez ostaja priča arhitekturnim, kulturnim in verskim dosežkom antičnih časov. Njegove ruševine še vedno navdihujejo občudovanje in spoštovanje, zaradi česar je pomembno zgodovinsko in arheološko najdišče.
Terme v Ephesusu
Terme v Ephesusu so bile pomemben del vsakdanjega življenja v antičnem mestu. Ephesus je imel več termalnih kopališč, ki so služila kot kraji za sprostitev, higieno in druženje.
Najbolj znane terme v Ephesusu so bile:
Velike terme: Nahajale so se blizu pristanišča in so bile največje terme v mestu. Vključevale so različne prostore za kopanje, kot so frigidarium (hladna kopel), tepidarium (mlačna kopel) in caldarium (vroča kopel). Poleg kopalnih prostorov so imele tudi telovadnice, knjižnice in prostore za druženje.
Terme Varius: Te terme so bile znane po svojih čudovitih mozaikih in freskah, ki so krasile stene in tla. Bile so priljubljeno zbirališče za prebivalce Ephesusa, kjer so se lahko sprostili in uživali v različnih kopelih.
Terme Scholastica: Nahajale so se blizu Celsusove knjižnice in so bile znane po svoji arhitekturni lepoti. Imele so več kopalnih prostorov in prostore za druženje, kjer so se ljudje lahko srečevali in izmenjevali novice.
Terme so bile pomemben del rimskega življenja, saj so nudile prostor za sprostitev, higieno in druženje. Bile so tudi simbol bogastva in prestiža, saj so bile pogosto okrašene z razkošnimi mozaiki, freskami in kiparskimi deli.
Bazilika v Ephesusu
Bazilika v Ephesusu, znana tudi kot Tržna bazilika, je pomembna zgodovinska zgradba, ki se nahaja severno od državne agore. Ta bazilika izvira iz 1. stoletja našega štetja in je bila uničena v potresu sredi 4. stoletja našega štetja, vendar ni bila nikoli obnovljena.
Bazilika je bila pravokotna zgradba, dolga približno 160 metrov, z lesenim stropom in tremi ladjami, ločenimi z dvema vrstama stebrov. Sprva so bili stebri okrašeni z jonskimi kapiteli, ki so imeli motive bikovih glav, kar je simboliziralo moč. Med vladavino Avgusta so jih zamenjali s korintskimi kapiteli.
Bazilika je služila kot središče za trgovanje in borzo, pa tudi kot prostor, kjer je pretor, rimski magistrat, predsedoval sodnim primerom in reševal poslovne spore. Zgradba je bila povezana s termami Varius preko treh vrat, ki so vodila do manjše stoje.
Bouleterion v Ephesusu
Bouleuterion v Ephesusu, znan tudi kot Svetovalnica (Mestna hiša), je bila pomembna zgradba v antičnem mestu. Služila je kot prostor za sestanke mestnega sveta, kjer so se sprejemale pomembne politične in upravne odločitve. Bouleuterion se je nahajal blizu Zgornje agore in je bil zgrajen v helenističnem obdobju, okoli 2. stoletja pr. n. št.
Zgradba je bila zasnovana v polkrožni obliki, podobno kot majhno gledališče, in je lahko sprejela približno 1.400 ljudi. Poleg tega je služila tudi kot Odeion, prostor za glasbene nastope, recitacije poezije in druge kulturne dogodke. Bouleuterion je imel oder, sedeže in streho, ki je ščitila občinstvo pred vremenskimi vplivi.
Bouleuterion je doživel več faz gradnje in obnove, pri čemer je bila ena pomembna prenova financirana s strani Publija Vedija Antonina okoli leta 150 n. št. Ta prenova je vključevala dodatek novega odra, okrašenega s kipi in napisi.
Danes ostanki Bouleuteriona ponujajo vpogled v politično in kulturno življenje antičnega Ephesusa. Obiskovalci lahko raziskujejo to mesto in si predstavljajo živahne razprave in nastope, ki so se nekoč odvijali znotraj njegovih zidov.
Prytaneion
Prytaneion v Ephesusu je bila pomembna zgradba, ki je služila kot uradna upravna stavba ali mestna hiša. Nahajala se je za tržno baziliko in je bila zgrajena v 3. stoletju pr. n. št. med vladavino Lizimaha. Stavba je bila v ruševinah v avgustovski dobi, nekateri stebri in drugi materiali iz Prytaneiona pa so bili uporabljeni za gradnjo term Scholastica v 4. stoletju.
Prytaneion je bil prostor, kjer so potekale verske slovesnosti, uradni sprejemi in banketi. Posebnost Prytaneiona je bil sveti ogenj, ki je bil posvečen boginji Hestiji, boginji ognjišča in ognja, in ga je vzdrževala skupina svečenic, imenovanih Kureti. Ta sveti ogenj je simboliziral srce Ephesusa in je bil stalno prižgan.
Arhitekturno gledano je bil Prytaneion zgrajen kot zasebna hiša. Vsebuje dvorano za zasedanja, upravne prostore, državne arhive in jedilnico za sprejem tujih obiskovalcev. Dva od osmih stebrov pred stavbo sta še danes vidna. Ti stebri vodijo do dvorišča, obdanega s portikom, ki je bilo tlakovano z mozaikom, ki je prikazoval ščite Amazonk.
Med izkopavanji so arheologi v Prytaneionu našli dva kipa boginje Artemide. Večji kip je bil najden v ceremonialni dvorani, drugi pa je bil skrbno zakopan v svetišču. Kipa sta zdaj razstavljena v muzeju v Ephesusu
Temenos
Temenos v Efezu (Ephesusu), znan tudi kot svetišče ali "peristil z dvojnimi spomeniki", se nahaja med Prytaneionom in Odeonom. Zgrajena je bila v 1. stoletju našega štetja v času vladavine cesarja Avgusta in je bila posvečena cesarskemu kultu v čast Juliju Cezarju in boginji Romi2.
Temenos je bilo veliko odprto dvorišče, ki je merilo približno 27 krat 20 metrov, s treh strani obdano z jonskimi kolonadami. V središču dvorišča je stala dvignjena konstrukcija, ki je morda bila osnova za oltar ali dva majhna templja3. To območje je bilo uporabljeno za verske obrede in je bilo namenjeno vzpostavitvi dobrih odnosov med prebivalci Efeza in rimskimi cesarji.
Temenos je pomembno arheološko najdišče, ki ponuja vpogled v verske in kulturne prakse starodavnega Efeza. Obiskovalci lahko raziskujejo ostanke tega svetišča in si predstavljajo veličino obredov, ki so se tam nekoč odvijali.
Banketna hiša
Banketna hiša v Efezu, ki se nahaja v bližini Prytaneiona, je bila bogato okrašena dvorana, ki meri približno 14 krat 11 metrov. Njena natančna funkcija ostaja nejasna, vendar se domneva, da je bila uporabljena za bankete ali morda kot stanovanjska hiša. Banketna hiša je bila del javnih zgradb severno od državne agore, skupaj z drugimi pomembnimi strukturami, kot sta Prytaneion in Bouleuterion.
Razkošna dekoracija dvorane in bližina Prytaneiona nakazujeta, da je bila pomembno prizorišče družabnih srečanj in uradnih dogodkov. Ostanki banketne hiše ponujajo vpogled v razkošen življenjski slog in arhitekturno prefinjenost starodavnega Efeza.
Banketna hiša je prostor, namenjen za prirejanje banketov, slavnostnih večerij in drugih družabnih dogodkov. V antičnih mestih, kot je Ephesus, so bile banketne hiše pogosto bogato okrašene in so služile kot prizorišča za družabna srečanja, uradne sprejeme in praznovanja. Te hiše so bile simbol prestiža in bogastva ter so odražale razkošen življenjski slog njihovih lastnikov.
Memijev spomenik
Memijev spomenik v Efezu je pomembna zgodovinska zgradba, ki se nahaja severno od ulice Curetes, blizu Domicijanovega trga. V 1. stoletju našega štetja v času vladavine cesarja Avgusta ga je postavil Memij, ugledni meščan Efeza in vnuk rimskega diktatorja Sule.
Spomenik je bil zgrajen v spomin na vojaške zmage Sule, ki je osvobodil Efez pred okupacijo pontskih vojsk. Struktura je prvotno imela štiri fasade, okrašene z reliefi, ki prikazujejo Sullove vojake in simbole njegovih vrlin. Čeprav so bili številni napisi sčasoma izgubljeni ali odstranjeni, sta figuri Memijevega očeta in dedka še danes vidni na blokih.
V 4. stoletju našega štetja je bil k severozahodni fasadi spomenika dodan kvadratni vodnjak. Ta vodnjak je imel štiri korintske stebre in kipe rimskih cesarjev Dioklecijana, Maksimijana, Konstancija Klora in Galerija.
Danes delno obnovljen Memijev spomenik spominja na bogato zgodovino Efeza in pomembne dogodke, ki so oblikovali mesto.
Domitianov tempelj
Domitianov tempelj, znan tudi kot Tempelj Sebastoi, je pomembna zgodovinska zgradba v Ephesusu. Zgrajen je bil v 1. stoletju našega štetja med vladavino cesarja Domitijana in je bil eden prvih templjev v Ephesusu, posvečenih rimskemu cesarju.
Tempelj je bil zgrajen na visoki terasi na Domitijanovem trgu, ki meri približno 50 krat 100 metrov. Imel je pro-stilni načrt s trinajstimi stebri na dolgih straneh in osmimi stebri na kratkih straneh, skupaj s štirimi dodatnimi stebri pred cella. Severna stran terase je bila dostopna po stopnicah, ki so še danes vidne.
Sprva so verjeli, da je bil tempelj posvečen Domitijanu, vendar nedavni dokazi kažejo, da je bil morda postavljen za cesarja Tita. Ne glede na to je bil tempelj velika čast za mesto. Tempelj je imel tudi U-oblikovan oltar na severni strani, ki je zdaj razstavljen v muzeju v Izmirju.
Domitijan je bil znan kot eden bolj brutalnih rimskih cesarjev, njegova vladavina pa je vključevala preganjanje številnih kristjanov, vključno z izgnanstvom apostola Janeza na otok Patmos. Po Domitijanovem atentatu so prebivalci Ephesusa praznovali tako, da so izbrisali njegovo ime iz napisov po mestu. Da bi ohranili svoj ugoden status pri Rimu, so tempelj hitro ponovno posvetili cesarju Vespazijanu, Domitijanovemu očetu.
Tempelj je bil končno uničen po 4. stoletju, ko je krščanstvo postalo državna religija.
Pollijev izvir
Pollijev izvir v Ephesusu, zgrajen leta 97 našega štetja s strani C. Sextiliusa Pollia in njegove družine, je pomembna zgodovinska zgradba, ki se nahaja južno od državne agore, nasproti Domicijanovega trga2. Ta izvir je bil postavljen v spomin na Sextilliusa Pollia, graditelja slavnega akvadukta, ki je oskrboval vse mestne vodnjake z vodo.
Pollijev izvir ima širok in visok lok, obrnjen proti Domicijanovemu templju, ki je viden z različnih točk v mestu. Izvir je bil okrašen s številnimi kipi, vključno s kipom Zeusa in skupinskim kipom, ki prikazuje dogodivščine Odiseja in Polifema1. Ti kipi so zdaj razstavljeni v muzeju v Ephesusu.
Voda je bila v Ephesus pripeljana iz treh glavnih virov: Kencherios pri Kuşadası (42 kilometrov stran), potok v vasi Çamlık pri Marnasu (15 kilometrov stran) in reka Cayster (20 kilometrov stran). Voda je bila dostavljena skozi akvadukte in razdeljena na vodnjake preko razvejane mreže cevi iz pečene gline1.
Hydrekdocheion
Hydrekdocheion v Ephesusu, znan tudi kot Vodna palača ali Vodnjak Laecaniusa Bassusa, je izjemna zgradba, ki se nahaja na jugozahodnem vogalu državne agore. Zgrajen je bil med letoma 80 in 82 našega štetja s strani Gaja Laecaniusa Bassusa, guvernerja Ephesusa. Ta vodnjak je dokaz arhitekturne prefinjenosti in pomena vode v življenju mesta.
Hydrekdocheion ima velik pravokoten bazen, ki meri približno 12,35 krat 8,30 metra, obdan z okrašeno večnadstropno fasado na treh straneh. Fasada je bila bogato okrašena s kipi Tritonov in Muz, ki so zdaj razstavljeni v muzeju v Ephesusu. Vodnjak je vseboval tudi cisterno ali rezervoar za vodo, ki je služil kot končna točka akvadukta Sextiliusa Pollia, kar je zagotavljalo stalno oskrbo z vodo.
Dinamičen vodni element, skupaj z bogato, barvito arhitekturo in zapleteno kiparsko dekoracijo, je naredil Hydrekdocheion impresivno arhitekturno znamenitost Ephesusa.
Muzej napisov
Muzej napisov v Ephesusu se nahaja na zahodni strani Zgornje agore, v vrsti obokov, ki so bili del podstrukture Domicijanovega templja. Ta muzej vsebuje več kot 3.000 celovitih in fragmentarnih napisov, od katerih je približno 60 najbolje ohranjenih razstavljenih.
Napisi v muzeju ponujajo dragocen vpogled v družbeno, politično in kulturno življenje antičnega Ephesusa. Vključujejo javne odloke, nagrobne napise, posvetila in cesarska pisma. Nekateri pomembni napisi podrobno opisujejo pravice državljanstva v helenističnem obdobju, častna posvetila vladarjem in lokalnim dostojanstvenikom ter celo smrtno kazen za svetoskrunstvo iz poznega 4. stoletja pr. n. št.
Muzej je običajno zaprt za širšo javnost, dostop pa je lahko omejen na akademike po dogovoru. Vendar pa je veliko napisov še vedno vidnih okoli arheološkega najdišča in v Arheološkem muzeju Ephesus v Selçuku.
Ulica Curetes
Ulica Curetes v Ephesusu je ena glavnih ulic v antičnem mestu, ki poteka med Herkulovimi vrati in Celsusovo knjižnico. Ta ulica je bila pomembna procesijska pot, ki je vodila do Artemidinega templja. Ime je dobila po Curetes, razredu duhovnikov in duhovnic, ki so bili odgovorni za vzdrževanje svetega ognja v Prytaneionu.
Ulica je obdana s številnimi spomeniki, vodnjaki in kipi, kar odraža bogastvo in kulturni pomen Ephesusa. Hiše ob pobočju so uporabljali najbogatejši prebivalci mesta, trgovine na južni strani pa so bile dvonadstropne. Oblikovanje ulice, z njenim diagonalnim potekom, odstopa od tipičnega mrežnega načrta grško-rimskih mest.
Ulica Curetes je doživela več rekonstrukcij zaradi potresov, pri čemer so bili materiali iz drugih porušenih struktur ponovno uporabljeni za popravila. Danes lahko obiskovalci še vedno vidijo razlike v oblikovanju stebrov, kar priča o dolgi zgodovini ulice in odpornosti Ephesusa.
Trajnov vodnjak
Trajanova vhodna vrata v Ephesusu, znana tudi kot Trajanov vodnjak, so monumentalna zgradba, zgrajena v čast rimskemu cesarju Trajanu. Zgrajena okoli leta 104 našega štetja, so ena najlepših spomenikov v Ephesusu. Vhodna vrata imajo velik bazen z vodo, ki teče izpod kolosalnega kipa Trajana, kar simbolizira njegovo moč in vpliv. Kip je prikazoval Trajana z desno nogo na globusu, kar je simboliziralo njegovo prevlado nad svetom.
Fasada vhodnih vrat je bila bogato okrašena s korintskimi in kompozitnimi stebri, v nišah pa so stali kipi drugih cesarjev, bogov in junakov. Nekateri od teh kipov so zdaj razstavljeni v muzeju v Ephesusu.
Variusove terme
Variusove terme v Efezu so fascinanten primer rimske kopališke arhitekture. Ta kopališča, zgrajena v 2. stoletju našega štetja, se nahajajo v bližini državne agore. Znani so po zapletenih mozaikih in marmornih dekoracijah, ki prikazujejo umetniške in arhitekturne veščine tistega časa.
Kopeli so bile bistveni del vsakdanjega življenja v starodavnem Efezu, saj niso služile le kot prostor za kopanje, temveč tudi kot družabno in rekreacijsko središče. Ljudje so se tukaj zbirali, da bi se sprostili, razgibali in razpravljali o različnih zadevah.
Yamaç Ev 1/2 / Terasasta hiša 1/2
Yamaç Ev 1, znan tudi kot Terasna hiša 1, je eden izmed luksuznih stanovanjskih kompleksov v antičnem Ephesusu. Nahaja se na pobočjih Bülbül gore in je bil dom bogate elite mesta. Hiše so bile zgrajene v rimskem obdobju, okoli 1. stoletja našega štetja, in so bile v uporabi do 7. stoletja našega štetja.
Yamaç Ev 1 je del večjega kompleksa terasnih hiš, ki vključuje tudi Yamaç Ev 2. Te hiše so bile zasnovane z več nadstropji, dvorišči in bogato okrašenimi notranjostmi, ki so vključevale mozaike in freske. Hiše so imele tudi napredne ugodnosti, kot so talno ogrevanje in zasebne kopalnice.
Terasne hiše ponujajo dragocen vpogled v vsakdanje življenje in družbeni status premožnih prebivalcev Ephesusa. So pomembno arheološko najdišče, ki ponuja vpogled v arhitekturno in kulturno dediščino antičnega mesta.
Kompleks Yamaç Ev 2, znan tudi kot Terasasta hiša 2, je eno najpomembnejših arheoloških najdišč v Efezu. Ta stanovanjski kompleks, ki sega v rimsko obdobje, ponuja fascinanten vpogled v vsakdanje življenje bogatih prebivalcev Efeza.
Terasasta hiša 2 je sestavljena iz več luksuznih hiš, zgrajenih na terasah, od tod tudi ime. Ti domovi so bili opremljeni z napredno opremo za svoj čas, vključno s talnim ogrevanjem, zasebnimi kopalnicami ter zapletenimi mozaiki in freskami, ki so krasile stene in tla. Hiše so bile večnadstropne in so imele prostorne sobe, dvorišča in celo zasebne knjižnice.
Eden najbolj izjemnih vidikov Terasaste hiše 2 je ohranitev njenih dekorativnih elementov. Mozaiki in freske prikazujejo različne mitološke prizore, geometrijske vzorce in cvetlične motive, ki prikazujejo umetniško in kulturno bogastvo obdobja. Hiše so vsebovale tudi številne artefakte, kot so lončenina, stekleni izdelki in gospodinjski predmeti, ki so zagotavljali dragocen vpogled v vsakdanje življenje in socialni status njihovih stanovalcev.
Izkopavanja in obnove Tersasaste hiše 2 so v teku in razkrivajo več podrobnosti o arhitekturi in življenjskem slogu rimske elite v Efezu. Mesto je zdaj priljubljena turistična atrakcija, ki obiskovalcem omogoča sprehod skozi starodavne domove in se čudijo dobro ohranjenim okrasjem in artefaktom.
Hadrijanova vrata
Hadrijanova vrata so slavolok, zgrajen v čast rimskemu cesarju Hadrijanu, ki je mesto obiskal leta 130 n. št. Vrata imajo tri obokane vhode in so bila zgrajena iz belega marmorja z bogatimi okraski.
Vrata se nahajajo na križišču Ulice Curetes in Marmorne ceste. Prva etaža ima tri vhode, pri čemer je srednji širši in prekrit z lokom, stranska vhoda pa sta prekrita z arhitravi. Zgornji del stavbe je označen z dvokapnico.
Hiša užitkov
Tako imenovana Hiša užitkov v Efezu, znana tudi kot hiša ljubezni ali bordel, je ena izmed zanimivih točk za obiskovalce. Ta hiša se nahaja v bližini križišča Marble Street in Curetes Street in izvira iz prvega stoletja našega štetja. Sestavljen je iz glavne dvorane in več z njo povezanih prostorov.
Ena najzanimivejših značilnosti Hiše ljubezni so talni mozaiki, ki prikazujejo prizore dionizičnega praznika. Ti mozaiki skupaj z drugimi artefakti, najdenimi v hiši, nakazujejo, da je bil to prostor za zabavo in morda bordel2. Hiša je imela tudi sistem ogrevanja in hlajenja, ki je bil za svoj čas precej napreden.
Še en fascinanten vidik je "znak za noge", vklesan na pločniku, za katerega se domneva, da je oglas za hišo ljubezni. Znak prikazuje levo nogo, ženski obraz, pravokotno obliko (v razlagi denarja) in simbol srca. Ta kompozicija naj bi nakazovala, da bi sledenje znaku stopal vodilo do hiše ljubezni.
Hiša ljubezni se nahaja v bližini znamenite Celsusove knjižnice in govorice o skrivnem tunelu, ki povezuje obe, kar obiskovalcem omogoča diskretno premikanje med knjižnico in hišo ljubezni.
Triodosov trg
Triodosov trg, znan tudi kot Tiodosov trg, je pomembno zgodovinsko mesto v Efezu. Nahaja se v središču starodavnega mesta, kjer se križajo tri glavne ceste: Curetes Street, Marble Road in Ortygia Road. Ime "Triodos" pomeni "Tri ceste", kar odraža njegovo strateško lokacijo. Trg obkrožajo številni pomembni spomeniki, vključno z veličastno fasado Celsusove knjižnice na zahodu in Hadrijanova vrata na vzhodu. Trg je služil kot osrednje središče za družabne, trgovske in verske dejavnosti v starodavnem Efezu.
Ena od opaznih značilnosti Triodosovega trga so Mazeusova in Mithridatesova vrata, ki so označevala začetek Via Sacra, svete ceste, ki je vodila do legendarnega rojstnega kraja Artemide. Postavitev trga in okoliške strukture poudarjajo arhitekturni in kulturni pomen Efeza v času njegovega vrhunca.
Knjižnica Celsus
Knjižnica v Ephesusu, znana kot Knjižnica Celsus, je ena izmed najbolj impresivnih in dobro ohranjenih zgradb iz rimskega obdobja. Zgrajena je bila v začetku 2. stoletja našega štetja v čast rimskemu senatorju Tiberiju Juliju Celsu Polemeanu, ki je bil pokopan v sarkofagu pod knjižnico. Knjižnica je bila zasnovana kot mavzolej in knjižnica hkrati, kar je edinstvena značilnost te zgradbe.
Fasada knjižnice je bogato okrašena z rastlinskimi motivi in portretnimi kipi, ki simbolizirajo modrost (Sofia), vrlino (Arete), vpogled (Ennoia) in znanje (Episteme). Knjižnica je vsebovala približno 12.000 zvitkov, kar jo je uvrščalo med tri najbogatejše knjižnice antičnega sveta, takoj za Aleksandrijo in Pergamom.
Knjižnica Celsus je bila zgrajena z namenom, da bi služila kot kulturno in izobraževalno središče, kjer bi se ljudje lahko zbirali in izmenjevali znanje. Njena arhitektura in okrasje odražata visoko stopnjo tehničnega znanja in umetniške spretnosti, ki so jih dosegli Rimljani.
Čeprav je bila knjižnica v 3. stoletju uničena v požaru, so njeni ostanki še danes impresivni in privabljajo številne obiskovalce iz celega sveta. Knjižnica Celsus je simbol bogate kulturne dediščine Ephesusa in pomemben spomenik rimske arhitekture.
Magnezijska vrata
Južna vrata v Ephesusu, znana tudi kot Magnezijska vrata, so bila ena izmed glavnih vhodov v starodavno mesto Ephesus. Ta vrata so bila zgrajena v helenističnem obdobju in so služila kot pomemben prehod za trgovce, romarje in obiskovalce, ki so prihajali v mesto.
Vrata so bila poimenovana po mestu Magnezija, ki je ležalo v bližini Ephesusa. Južna vrata so bila del obsežnega mestnega obzidja, ki je varovalo mesto pred napadi in omogočalo nadzor nad vstopom in izstopom iz mesta. Vrata so bila okrašena z reliefi in kiparskimi deli, ki so prikazovala različne mitološke prizore in bogove.
Danes so ostanki Južnih vrat še vedno vidni in predstavljajo pomemben arheološki spomenik, ki priča o bogati zgodovini in kulturni dediščini Ephesusa. Obiskovalci lahko občudujejo arhitekturne detajle in si predstavljajo, kako je bilo vstopiti v to veličastno mesto skozi ta vrata.
Marmorna ulica
Marmorna ulica, znana tudi kot Marmorna cesta, je ena glavnih ulic v starodavnem Efezu. Ta ulica se razteza od Velikega gledališča do Celsusove knjižnice in je del svete poti, ki vodi do Artemidinega templja.
Zgrajena v 1. stoletju našega štetja in obnovljena v 5. stoletju našega štetja, je Marmorna ulica tlakovana z marmorjem, kar ji daje ime. Zahodna stran ceste je obdana z agorino steno, na kateri je višja ploščad, zgrajena v času vladavine Nerona za pešce.
Ena najbolj zanimivih značilnosti Marmorne ulice je starodavni oglas, za katerega se domneva, da je bil za bordel. Ta oglas, ki velja za prvega v zgodovini, vključuje odtis stopala, žensko glavo in srce, kar simbolizira, da se moraš na tej točki obrniti, da najdeš bordel.
Veliko gledališče
Veliko gledališče v Efezu je ena najbolj veličastnih in dobro ohranjenih struktur v starodavnem mestu. Nahaja se na pobočju Panayir Hilla, nasproti Harbor Street, in je lahko vidno, ko vstopite iz južnega vhoda v Efez.
Zgrajeno v 3. stoletju pr. n. št. v času vladavine Lizimaha, je bilo gledališče kasneje razširjeno in obnovljeno v rimskem obdobju. Lahko je sprejelo do 25.000 gledalcev, kar ga naredi za največje gledališče v Anatoliji. Gledališče ima polkrožno avditorij s stopničastimi sedeži, veličastnim odrom in izjemno akustiko, ki omogoča, da se šepet s odra jasno sliši v najbolj oddaljenih vrstah.
Veliko gledališče ni bilo le prizorišče za dramske predstave, ampak tudi osrednje središče za družabna srečanja, politične sestanke in celo gladiatorske boje v rimskem obdobju. Njegova veličastnost in velikost simbolizirata pomen in bogastvo Efeza kot kulturnega in političnega središča v starodavnem svetu.
Literatura in viri:
Lost In Time: Ephesus, Turkey (URL: https://www.re-thinkingthefuture.com/case-studies/a7177-lost-in-time-ephesus-turkey , citirano in povzeto 30.12.2024),
Ephesos Yamac Ev 2, Ege Yayinlari (December 31, 2012), 283 str.,
So Called "House of Pleasure" in Ephesus (URL: www.ephesuskusadasiguide.com, citirano in povzeto 30.12.2024),
Bouleuterion in Ephesus, (URL:https://www.livius.org/articles/place/ephesus/ephesus-photos/ephesus-bouleuterion citirano in povzeto 30.12.2024),
Banqueting house in Ephesus, (URL: turkisharchaeonews.net, citirano in povzeto 31.12.2024),
The Inscriptions Museum in Ephesus,(URL: my-favourite-planet.de, citirano in povzeto 31.12.2024),
Curretes street in Ephesus (URL: www.turkisharchaeonews.net, citirano in povzeto 31.12.2024). |