Priprava :: Loading... 0%
Nad desnim bregom Drave, na rečni terasi pred ozko sotesko se nahaja Falski grad. Ozka soteska predstavlja geološko in klimatsko mejo – nekdaj pa je predstavljala tudi kulturno in politično mejo med Koroško in Štajersko. Grad Fala je imel tako tudi strateško lego nadzora pokrajine.
Zanimivo je poimenovanje kraja Fala. Faal - padec, brzica. Na tem mestu kjer so bile nekoč dravske brzice, stoji danes hidroelektrarna Fala...
Prva pisna omemba Fale (Domus Volmars - Valle) je bila že leta 1245 (vir: Ministrstvo za kulturo RS, marec 2015) . V gradu je bil samostan, ki je ta kraj naredil za kulturno središče. Leta 1620 je bil na Fali ustanovljen oddelek dunajske univerze s predavanji o filozofiji, teologiji in ekonomiki. Leta 1628 je dunajska univerza potrdila statut univerze Fala, ki je tako prva visokošolska ustanova na današnjem območju Republike Slovenije.
V času jožefinskih reform je bil samostan z univerzo razpuščen in grad je leta 1782 postal državna gospoščina. Leta 1824 je grad odkupil Martin Liebmann (povišan v viteza Martin Freiherr von Rast). Grad imel tedaj pomembno vlogo pri gospodarskem razvoju regije.
Po drugi svetovni vojni je grad s posestjo postal družbena lastnina. Grad je po drugi svetovni vojni propadal in je bil razdeljen na družbena stanovanja v katerih so se menjali različni stanovalci.
31. januarja 2006 je grad z aktom razglasitve: “ Odlok o razglasitvi nepremičnin kulturnih spomenikov na območju občine Ruše, Medobčinski uradni vestnik, št. 2/2006-9, 9/2006-154, 24/2006-382” postal spomenik lokalnega pomena.
Decembra 2006 je grad s posestjo kupil Maximilian M. Slavič ter ga obnovil do stanja, da je grad zaživel kot graščina.
Vizualizacija predstavlja stanje gradu marca 2015.
Hotspot text!

google.maps.MapTypeId.TERRAIN, streetViewControl: false }; map = new google.maps.Map(document.getElementById('mapdiv'), mapOptions); var ids=pano.getNodeIds(); var marker; var markerLocation; var bounds=new google.maps.LatLngBounds(); for(var i=0;i=2) && ((gps[0]!=0) || (gps[1]!=0))) { markerLocation = new google.maps.LatLng(gps[0], gps[1]); marker = new google.maps.Marker({position: markerLocation,map: map}); marker.setTitle(pano.getNodeTitle(id)); marker.setAnimation(google.maps.Animation.DROP); marker.setClickable(true); marker.ggId=id; bounds.extend(markerLocation); google.maps.event.addListener(marker, 'click', function() { pano.openNext("{" + this.ggId + "}"); activeNodeLatLng=this.position; lastFov=-1; // force radar update }); } } if (!bounds.isEmpty()) { map.fitBounds(bounds); } setInterval(function() { updateRadar(); }, 50); }