Gradiško jezero je umetno zajezeno jezero, ki se nahaja v bližini kraja Gradišče pri Lukovici v Sloveniji. Nastalo je leta 2002 kot mokri zadrževalnik na potoku Drtijščica. Glavni razlog za njegovo izgradnjo je bila potreba po zmanjšanju ogroženosti pred poplavami v srednjem in spodnjem toku reke Radomlje ter varovanje avtoceste Ljubljana–Maribor pred hudourniškimi vodami. Jezero se nahaja v dveh občinah: Lukovica in Moravče, ter predstavlja pomemben del naravne krajine obeh občin.
Gradnjo Gradiškega jezera je izvedla Direkcija Republike Slovenije za vode, ki je odgovorna za upravljanje vodnih virov v Sloveniji. Projekt je bil financiran iz državnega proračuna, saj je bil del širšega načrta za obvladovanje poplav in varovanje infrastrukture, kot je avtocesta Ljubljana–Maribor.
Čeprav pred nastankom umetnega jezera na tem območju ni obstajalo naravno jezero, so o njem krožile legende. Ena izmed njih pripoveduje o zmaju, ki je za žrtev zahteval graščakovo hčer, vendar ga je premagal berač, ki je bil za to bogato nagrajen. Druga zgodba govori o graščakih, ki so se z ladjami vozili po jezeru, se obiskovali in lovili ribe. V skladu s temi pripovedmi naj bi tlačani kasneje prekopali jez, zaradi česar je voda odtekla, območje pa se je spremenilo v pašnike. Legende o zmajih so se začele pojavljati že v zgodnjih obdobjih človeške zgodovine, saj zmaji burijo domišljijo ljudi že približno šest tisoč let. V slovenskem prostoru so zmaji pogosto povezani z močvirji, jezeri, rekami in gorskimi brezni, kar je razvidno tudi iz pripovedk o Gradiškem jezeru.
V zadnjem času pa je Gradiško jezero postalo predmet skrbi zaradi prisotnosti nevarnih alg in bakterij. Nedavne analize vode so pokazale prisotnost cianobakterij iz rodu Oscillatoria, ki so znane kot potencialni proizvajalci cianotoksinov – strupenih snovi, ki lahko škodujejo ljudem in živalim. Čeprav še ni potrjeno, ali so toksini dejansko prisotni, strokovnjaki opozarjajo na previdnost. Ribe iz jezera bi lahko bile izpostavljene tem toksinom, kar bi lahko vplivalo na njihovo varnost za zaužitje. Dokler rezultati molekularnih analiz ne bodo znani, se svetuje previdnost pri uživanju rib iz jezera, saj bi lahko toksini predstavljali tveganje za zdravje ljudi.
Danes Gradiško jezero ni le tehnični projekt za obvladovanje poplav, temveč tudi priljubljena destinacija za rekreacijo in sprostitev. Okrog jezera poteka makadamska pot dolžine 4,2 kilometra, ki je idealna za sprehode, tek in kolesarjenje. Poleg tega je med ribiči priljubljeno zaradi različnih vrst rib, kot so krapi, ščuke in ostriži.
|